Setări

Limbă
Reîntregirea familiei

Nu doriți doar să lucrați în Germania, ci doriți să trăiți aici cu familia în viitor? Pentru a face acest lucru, trebuie îndeplinite anumite cerințe.

Soțul/soția și copiii provenind din UE

Sunteți cetățean al UE și doriți să vă aduceți soțul/soția în Germania? Dacă este nevoie de un permis de sedere specific depinde de cetățenie.

Soțul / soția este cetățean al UE, SEE

În cazul în care soțul / soția dvs. este deja cetățean al UE sau al SEE (Spațiul Economic European), acesta poate trăi și lucra în Germania fără un permis special de ședere.

Soțul / soția este cetățean non-UE

Dacă sunteți cetățean UE și soțul/soția dvs. provine dintr-o țară din afara UE, aveți următoarele opțiuni:

  1. Partenerul dvs. are deja permis de sedere dintr-o altă țară a UE: poate intra în Germania fără viză (§ 2 Abs. 4 FreizügGG/EU).
  2. Partenerul tău provine dintr-o țară din afara UE: are nevoie de viză pentru reîntregirea familiei cu soțul / soția.

Soțul/soția și copiii provenind din afara UE

Sunteți cetățean al unei țări din afara UE / SEE și doriți să vă mutați în Germania cu familia dvs.? Ce reglementări se aplică aici depinde de naționalitatea membrilor familiei dumneavoastră.

Soțul / soția este cetățean al UE, SEE

Dacă dvs. sunteți dintr-o țară din afara UE / SEE și soțul dvs. este cetățean al unei țări UE / SEE,  se aplică dreptul de liberă circulație: aceasta înseamnă că membrul familiei se poate muta fara complicatii, cu cartea de identitate.

Soțul / soția este cetățean non-UE

La reuniunea soților pentru partenerii dintr-o țara terta trebuie să se țină seama de următoarele cerințe:

  • Ca angajat aveți nevoie de un permis de sedere sau  „Cartea albastra EU” pentru Germania
  • Locuiți deja în Germania într-un apartament care oferă suficient spațiu familiei dvs. (Puteți găsi sfaturi despre găsirea unui apartament aici.)
  • Aveți acoperire suficientă de asigurări de sănătate și resurse financiare pentru a vă îngriji familia
  • Soțul / soția dumneavoastră are vârsta legală (cel puțin 18 ani)
  • Soțul / soția dvs. ar trebui să poată comunica încă de la început în limba germană (cerând indicații, la cumpărături, să se prezinte, ...).

Cu toate acestea, există excepții. Soțul / soția dvs. nu are nevoie de competențe în limba germană dacă:

  • Dvs. personal dețineti o carte albastră UE
  • Dvs. personal lucrați ca cercetător sau lucrător înalt calificat în Germania
  • Partenerul dvs. are o diplomă universitară
  • Dvs. (sau partenerul dvs.) sunteți cetățean al Australiei, Israelului, Japoniei, Canada, Republicii Coreea, Noii Zeelande sau Statelor Unite ale Americii.

Dvs. și familia dvs. vă veți simți cel mai confortabil atunci când toată lumea vorbește puțin germană. Vă vom explica cum reusiți sa faceți acest lucru  aici.

Reîntregirea familiei cu copiii

Daca dvs., în calitate de cuplu căsătorit, aveți drept de ședere în Germani, atunci, desigur, copiii dvs. minori vor primi și permis de sedere sau drept de liberă circulație.

Copiii sunt cetățeni ai UE, SEE

Dacă copiii dvs. sunt cetățeni ai unei țări UE sau SEE, pot intra în Germania fără viză și pot locui aici fără restricții.

Copiii nu sunt cetățeni ai UE, SEE

Dacă copiii dvs. sunt cetățeni ai unei țări din afara UE / SEE, de obicei, aceștia necesită viză pentru Germania. Dacă dumneavoastră și soțul dumneavoastră aveți un permis de sedere valabil pentru Germania, copiii dvs. de până la 16 ani vor primi, de asemenea, un permis de ședere în scopul reunirii familiei (§32 AufenthG).

Solicitatarea vizei pentru copii

Pentru a solicita viza pentru copilul dvs. ca părinte unic, aveți nevoie de acordul celui de-al doilea părinte. De asemenea, trebuie îndeplinite următoarele criterii:

  • Copilul nu trebuie să fie căsătorit, divorțat sau văduv
  • Copilul nu trebuie să fi împlinit vârsta de 18 ani

Nașterea unui copil în Germania

Dacă lucrați deja în Germania cu un permis de ședere valabil, iar copilul dvs. s-a născut în Germania, copilul dumneavoastră va primi și el permis de ședere în conformitate cu §33 AufenthG după naștere.

Dacă dvs. și / sau partenerul dvs. aveți deja cetățenia germană, copilul dvs. o va primi automat. În Germania, se aplică principiul parentalității. În cazuri speciale, copiii pot dobândi cetățenia germană la naștere, pe lângă cetățenia părinților lor.